Aktywna informacja o obiektach
Użytkownik może szybko odczytać dane o obiekcie korzystając z etykiet wyświetlanych przy obiektach, dymków podpowiedzi wyświetlanych po najechaniu kursorem na obiekt czy też wgląd do paszportu poprzez dwukrotne kliknięcie na elemencie mapy.
Pierwszym widocznym na mapie opisem elementu na mapie jest jego etykieta umieszczona w jego pobliżu. Administrator systemu ma możliwość skonfigurowania, które atrybuty paszportu obiektu będą prezentowane jako etykieta.
Mapa ma "żywy" charakter co objawia się aktywowaniem obiektu po najechaniu na niego kursorem oraz wyświetleniem podstawowej informacji o obiekcie w formie dymku.
W przypadku gdy istniej potrzeba obejrzenia pełnych informacji o obiekcie umieszczonym na mapie wystarczy dwa razy klinkąć aby pokazał się paszport obiektu.
Obiekty infrastruktury i otoczenia
Obok danych przestrzennych o elementach sieci realizujących usługi teletechniczne lub innych branż ewidencjonowanie mogą być obiekty otoczenia infrastruktury sieciowej. W szczególności obiekty budowlane takie jak budynki czy słupy a także kanalizacje wraz z rurami i studniami zapewniają możliwość dokładnego określenia miejsca instalacji urządzeń lub przebiegów kabli. Taki zbiór danych daje pełen obraz sieci wraz z jej otoczeniem i miejscami istalacji.
Obiekty na mapie w fastGIS są skategoryzowane przede wszsytkim jako obiekty infrastruktury czyli sieci oraz obiekty otoczenia.
Dla obiektów sieci wyróżniamy takie typy jak:
1. Urządzenia
- urządzenia aktywne (switche, routery itp.)
- mufy
- przełącznice
- urządzenia pasywne (splittery, tłumiki itp.)
- urządzenia radiowe
- urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne
- szafy i obudowy
2. Kable i łącza radiowe
- kable teletechniczne optyczne, miedziane, koncentryczne, informatyczne
- przewody elektroenergetyczne
- łącza radiowe
Dla obiektów otoczenia wyrózniamy takie obiekty jak:
1. Obiekty budowlane
- budynki
- studnie, słupy, kontenery i szafy
- odcinki kanalizacji i rury
- tunele, estakady i kanały
2. Obiekty obszarowe
- działki
- obszary geograficzne
Szybki dostęp do informacji
Sprawny i szybki dostęp do informacji przestrzennych zapewniony jest przez mechanizmy wyszukiwania zarówno punktów adresowych jak i obiektów. Zapamiętywalne widoki ułatwiają pozycjonowanie na mapie wraz z przywróceniem zapamiętanej widoczności warstw oraz kryteriów determinujących style wizualizacji obiektów.
Wyszukiarka zapewnia możliwość łatwego znalezienia obiektu lub punktu adresowego.
Możliwe jest odnalezienie miejsca na mpie po współrzędnych a okno wprowadzania współrzędnych udostepnia transformator współrzędnych w różnych formatach
Wykorzystanie zapisanych widoków umożliwia spozycjonowanie sią na mapie w zapamiętanym wcześniej obszarze.
Wielowarstwowość
Mapa cyfrowa ma strukturę wielowarstwową pozwalającą na prowadzenie danych przestrzennych w uporządkowany sposób z zachwoaniem jednorodnej stylizacji. Warstwy można ukrywać i uwidaczniać w zależności od potrzeby a obiekty są prezentowane na poszczególnych warstwach w zależności od ich typu lub zadanych cech (np. właścicielstwa).
O liczbie i sposobie rozwarstwienia mapy decyduje uprawniona osoba. Warstwa jest tylko atrybutem dla obiektu i może być przydzielana dynamicznie w zalezności od wartości wybranych atrybutów paszportu obiektu. W fastGIS to użytkownik decyduje o tym jak obiekt będzie wizualizowany na poszczególnych warstwach.