Dostępny w systemie edytor graficzny umożliwia rysowanie i edycję typowych elementów prymitywnych takich jak: linie proste, łamane, łamane zamknięte (wypełnione i niewypełnione) oraz łuki. W specjalnym trybie edycji możliwe jest dodawanie, usuwanie i przemieszczanie punktów charakterystycznych, które mogą być symbolami rastrowymi lub wektorowymi.
Baza symboli, jaką otrzymuje Klient wraz z systemem FastGIS to podstawowa biblioteka, z możliwością jej rozszerzenia o własne symbole, opracowywane w programach graficznych. System umożliwia także wykorzystanie nieskalowalnych symboli rastrowych, odpowiednie prymitywy reprezentujące typowe elementy infrastruktury (jak np. studnia) są dostarczane w bibliotece systemowej.
Ważna jest również funkcja automatyzacji reprezentacji graficznej elementów węzłowych oraz elementów liniowych. Dzięki wcześniejszemu zdefiniowaniu obiektów oraz warstw, na których się pojawiają, umieszczanie konkretnych elementów na mapie przywołuje ich właściwą reprezentację graficzną, bez konieczności manualnego wybierania symbolu.
System jest wyposażony w intuicyjny tryb edycji, który umożliwia dodawanie, przemieszczanie (dociąganie) i usuwanie punktów charakterystycznych obiektów. Punkty stanowią elementy grafiki rastrowej lub wektorowej. Opisy, które umieszczane są pod konkretnymi obiektami, mogą być dowolnie rozmieszczane na mapie tak, aby nie zaburzać jej czytelności. FastGIS posiada także zestaw operacji blokowych, umożliwiających zaznaczenie zestawu obiektów na warstwie oraz operowanie na nim, np. przesuwanie, przenoszenie na inną warstwę, kopiowanie czy usuwanie.